پرژکتور

پرژکتور

پروژکتورها روشنایی های بزرگی هستندکه برای روشنایی فضا های وسیع مانند ساختمان های بزرگ قابل استفاده می باشند. همچنین می توان از آن ها به عنوان پروژکتور نما و برای زیبا سازی ساختمان به وسیله نورپردازی یا روشن کردن بیلبورد ها استفاده کرد. استفاده دیگر از پروژکتور ها برای روشن سازی میادین و سالن های ورزشی است. 

پروژکتور متال هالید

پروژکتور متال هالید Metal Halide دو جداره از کوارتز و یا سرامیک ساخته شده است.  جداره بیرونی پروژکتور متال هالید علاوه بر محافظت بیشتر وظیفه جلوگیری از پرتو های فرابنفش را نیز دارد. درون حباب داخلی این لامپ علاوه بر جیوه کمی نمک هالوژنی (متال هالید مانند یدور سدیم، یدور ایندیوم و یدور تالیوم) نیز وجود دارد. شکستن حباب بیرونی، بسیار خطرناک است و می‌تواند آسیب جدی به چشم و پوست انسان وارد کند. در بازار گاهی به  اشتباه به این لامپ‌ها لامپ هلیم نیز گفته می‌شود.

لامپ‌های متال هالید دارای بالاترین میزان ضریب تشخیص رنگ است و در اماکنی که نیاز به تشخیص رنگ نور وجود دارد مانند میدان‌ های ورزشی، نورپردازی نمای ساختمان‌های بزرگ و… به کار می روند.پروژکتور متال هالید با داشتن نور سفید و درخشنده در کنار رنگ بسیار خوب و نیز راندمان قابل قبول، می تواند یک از مناسب ترین محصولات روشنایی باشد. این نوع لامپ‌ها در محدوده 20 تا 2000 وات تولید شده‌اند که لامپ‌های با فشار نوری پائین‌تر در روشنایی داخلی و لامپ‌های با توان متوسط (150-250-400) برای تامین روشنایی سالن‌های کارخانجات و همچنین معابر شهری و لامپ‌های با توان بالا در سایر کاربردها نظیر استادیوم‌های ورزشی، محوطه‌های خیلی بزرگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.از پروژكتورهای متال هالیدی در فضاهای خارجی و برای نورپردازی حجم های بزرگ می توان بهره برد.

پروژکتور بخار سدیم

پروژکتور بخار سدیم Sodium Vapor Projector در ساختمان آن از سدیم و گاز نئون استفاده شده است. این لامپ‌ها می‌توانند هم در فشار کم و هم فشار زیاد عمل کنند و بر همین اساس به دو دسته لامپ سدیم کم ‌فشار و لامپ سدیم پر فشار تقسیم می‌شوند. این لامپ‌ها برای روشنایی معابر شهری و بین شهری مه‌آلود یا همراه با گرد و غبار و اماکنی که افراد به صورت بلند مدت تردد ندارند مناسبند اما استفاده از آن‌ها در پیاده‌روها، مراکز خرید و پارک‌ها مناسب نیست.

در پروژکتور  بخار سدیم،  تخلیه الکتریکی در گاز سدیم انجام می شود. در نتیجه نور این لامپ‌ها زرد رنگ خواهد بود. وجه تمایز اصلی این پروژکتور با پروژکتور متال هالید نیز در همین مورد است که پروژکتور متال هالید رنگ نور سفید ایجاد می کند.

پروژکتور LED

پروژكتور های LED برای روشنایی نما و فضاهای خارجی كاربرد دارند.  LED ها دارای تنوع رنگ و قابلیت سفارشی شدن را دارند كه این موضوع و كم مصرف بودن آنها مورد توجه طراحان قرار گرفته و از آن در طراحی های نما و فضاهای خارجی بهره می برند. 

پروژکتور COB

پروژكتور های COB از زیر مجموعه های LED ها می باشد. این نوع از پروژكتورها در سایزهای مختلفی در دسترس می باشند كه بر اساس نوع فضا و اطلاعات آنها انتخاب و به كار گرفته خواهد شد.

محصول ما را به اشتراک بگذارید